Stokinetki i bandaże lecznicze - Jak dobrać? Jak stosować?
Osoby borykające się z chorobami skórnymi muszą skutecznie chronić się przed oddziaływaniem czynników drażniących takich jak szwy ubrań, wilgoć, zimno, pyłki roślin czy zwierzęca sierść. Pomagają w tym nie tylko kosmetyki ochronne i barierowe, ale także różnego rodzaju bandaże lecznicze oraz stokinetki, czyli lekkie i elastyczne bandaże rurkowe.
Jednymi z najlepszych na rynku produktów w tej kategorii są stokinetki i bandaże lecznicze Tubifast® oraz stokinetki i bandaże lecznicze Comfifast™. Są dostępne we wszystkich wymiarach, a miękkość materiału zapewnia komfort i dobrą ochronę skóry. Rozwiązania oferowane przez tych producentów są ponadto uzupełnione odzieżą leczniczą przeznaczoną dla osób ze skórą wrażliwą – legginsami, koszulkami, skarpetami, rękawiczkami i bielizną, w tym również odzieżą dla dzieci.
Zastosowanie, czyli kiedy warto sięgnąć po stokinetki i bandaże lecznicze
Stokinetki i bandaże lecznicze są polecane osobom cierpiącym na różnego rodzaju dolegliwości skórne wywołane kontaktowo przez czynniki drażniące. Z ich działania ochronnego skorzystają osoby borykające się z chorobami takimi jak alergie kontaktowe, atopowe zapalenie skóry, łuszczyca oraz egzema skóry. Będą wsparciem w leczeniu ran, owrzodzeń, obrzęków limfatycznych oraz oparzeń. Znajdą zastosowanie także w wypadku pacjentów onkologicznych z odczynami popromiennymi oraz cukrzyków ze stopą cukrzycową. Przydadzą się po zabiegach chirurgicznych oraz jako warstwa ochronna między skórą a gipsem lub ortezą.
Skuteczność, czyli w jaki sposób działają stokinetki i bandaże lecznicze
Stokinetki i bandaże lecznicze – zarówno Tubifast®, jak i Comfifast™ – mają niezwykle dobroczynny wpływ na skórę. Poprawa stanu skóry, która jest efektem ich zastosowania, wynika z kompleksowości oddziaływania.
Z jednej strony, stokinetki i bandaże lecznicze zapobiegają pojawieniu się zmian skórnych. Stanowią fizyczną barierę ochronną skóry przed działaniem czynników drażniących pochodzących z zewnątrz. Ściśle przylegają do skóry, nie dopuszczając do kontaktu z problematycznymi pyłkami, alergizującym kurzem czy ocierającymi ubraniami.
Z drugiej strony, stokinetki i bandaże lecznicze wspierają leczenie skóry już podrażnionej i z rankami. Chronią ją przed zakażeniem, zwiększają absorpcję leków oraz przynoszą ulgę, redukując dyskomfort, świąd czy pieczenie. W konsekwencji zwiększają komfort w codziennych sytuacjach osobistych, społecznych oraz zawodowych.
Stokinetki i bandaże lecznicze można łączyć ze stosowaniem preparatów leczniczych lub kosmetyków ochronnych. W takim zestawieniu dają dodatkową korzyść w postaci lepszego wchłaniania substancji leczniczej oraz szybszej regeneracji skóry.
Polecane przez nas stokinetki i bandaże lecznicze Tubifast® oraz Comfifast™ są również:
· lekkie i przewiewne, więc bez problemu można je stosować pod odzieżą,
· elastyczne dzięki dzianiu nici elastanowych zarówno w kierunku promieniowym, jak i wzdłużnym,
· delikatne, czyli nie narażają skóry na otarcia i podrażnienia mechaniczne,
· niewymagające zapinek i taśm, przez co dają większą swobodę oraz wygodę ruchu,
· bezuciskowe, a jednocześnie pewnie trzymają się w miejscu, w którym zostały założone.
Metoda suchego opatrunku, czyli ochrona skóry wrażliwej
Metoda suchego opatrunku (dry wrapping) polega na użyciu wyłącznie suchego bandaża leczniczego. Może być zastosowana jedna warstwa bandaża albo – dla większej ochrony – dwie warstwy. Opatrunek suchy ma działanie leczące, łagodzące i ochronne, może więc być pomocny nawet wtedy, gdy na skórze są ranki, otarcia, podrażnienia lub wysypki.
Metoda suchego opatrunku:
· chroni skórę przed drażniącymi czynnikami zewnętrznymi takimi jak szwy ubrań, kurz czy pyłki roślin,
· zabezpiecza skórę przed urazami, otarciami oraz drapaniem,
· poprawia wchłanianie nałożonych na skórę preparatów (ochronnych, łagodzących, nawilżających oraz leczniczych), wzmacniając i wydłużając ich działanie,
· chroni przed wcieraniem tłustych kremów i maści w ubrania lub w pościel.
Metoda mokrego opatrunku, czyli leczenie skóry podrażnionej
Metoda mokrego opatrunku (wet wrapping) polega na użyciu dwóch warstw bandaża leczniczego. Mokry opatrunek można stosować, łącząc bandaż z bandażem, ale także bandaż z odzieżą oraz odzież z odzieżą (przy czym dotyczy to tylko bandaży i odzieży Tubifast® oraz Comfifast™ i nie można stosować połączenia z jakąkolwiek inną odzieżą).
W opatrunku mokrym warstwa wewnętrzna jest mokra, a zewnętrzna – sucha. Ciepłota ciała powoduje, że wilgoć z warstwy wewnętrznej powoli odparowuje, nie powodując zamoczenia zewnętrznej warstwy suchej oraz odzieży lub pościeli.
Jedynym przeciwskazaniem do stosowania mokrych opatrunków są otwarte ranki z wysiękiem. W takiej sytuacji najpierw należy zrobić opatrunek suchy, a dopiero po zasklepieniu ranki można zastosować mokry.
Metoda mokrego opatrunku:
· zmniejsza uczucie świądu (badania wskazują, że redukcja odczuwania świądu wynosi do 74%),
· zmniejsza stan zapalny, zaczerwienienie i podrażnienie skóry,
· poprawia absorbcję emolientów lub leków oraz wydłuża czas ich działania na skórę,
· pozwala ograniczyć lub wyeliminować konieczność stosowania maści sterydowych,
· chroni przed wcieraniem tłustych kremów i maści w ubrania lub w pościel.
Dowiedz się więcej: metoda mokrego opatrunku
Elastyczność, czyli jak dobrać właściwy rozmiar stokinetki
Stokinetki i bandaże lecznicze Tubifast® oraz Comfifast™ są dostępne we wszystkich wymiarach – na kończyny, głowę oraz tułów, zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. W doborze rozmiaru pomagają szczegółowe tabele przygotowane przez obu producentów.
Krok 1. Zmierz obwód kończyny, głowy lub tułowia w najszerszym miejscu, które ma chronić bandaż.
Krok 2. W tabeli rozmiarów sprawdź, która z oferowanych linii będzie najlepiej pasowała – rozmiar może nieco różnić się w zależności od producenta:
· Linia czerwona – na kończyny małe o obwodzie 8–15 cm;
· Linia zielona – na kończyny średnie o obwodzie 10–25 cm;
· Linia niebieska – na kończyny duże o obwodzie 20–45 cm;
· Linia żółta – na bardzo duże kończyny, głowę lub tułów dziecka o obwodzie 35–65 cm;
· Linia fioletowa Tubifast® – na tułów osoby dorosłej o obwodzie 64–130 cm;
· Linia beżowa Comfifast™ – na tułów osoby dorosłej o obwodzie 50–120 cm.
Krok 3. W wypadku produktów Comfifast™ dostępne są różne długości stokinetki, możesz więc wybrać długość bandaża z uwzględnieniem częstotliwości stosowania. Jeśli musisz chronić skórę rzadko (np. leczysz niewielką rankę lub drażniąco działa czynnik, na który jesteś narażony bardzo rzadko), wtedy długość 1 metra może okazać się wystarczająca. Jeśli jednak korzystasz z ochrony często lub codziennie (np. masz bardzo wrażliwą skórę lub trudno gojące się podrażnienia), warto zdecydować się nawet na 10 metrów, aby stokinetka wystarczyła na jak najdłużej.
Dobór rozmiaru stokinetki Comfifast™
Dobór rozmiaru stokinetki Tubifast®
Bezpieczeństwo, czyli jak zadbać o bandaż lub stokinetkę
Stokinetki i bandaże Tubifast® oraz Comfifast™ są produktami medycznymi. Są bezpieczne dla skóry wrażliwej i z podrażnieniami – pod warunkiem, że są odpowiednio stosowane. Istnieje jedno przeciwskazanie w wypadku używania opatrunków mokrych – nie mogą być stosowane na otwarte ranki z wysiękiem (wtedy pomoże opatrunek suchy, którego należy używać aż do momentu zasklepienia ranki).
Bandaże lecznicze i stokinetki Tubifast® oraz Comfifast™ są wytwarzane z materiału opatrunkowego przeznaczonego do wielokrotnego użytku. Aby jednak pełniły swoją funkcję wielokrotnie, konieczne jest zadbanie o higienę. Przed użyciem bandaża należy więc zawsze umyć i wysuszyć skórę. A po każdorazowym użyciu bandaża należy go wyprać przed kolejnym założeniem. Bandaż leczniczy można prać ręcznie lub w pralce w 30°C, ale zawsze z dodatkiem delikatnego detergentu.
Sposób użycia, czyli jak zakładać stokinetki i bandaże lecznicze
Stokinetki i bandaże lecznicze Tubifast® oraz stokinetki i bandaże lecznicze Comfifast™ są niezwykle komfortowe. Można je łatwo założyć bez podrażnienia skóry, ponieważ są bardzo elastyczne. A po umieszczeniu ich w odpowiednim miejscu dobrze przylegają do skóry i nie przesuwają się.
Bandaże lecznicze i stokinetki nie tracą swoich właściwości po przycięciu do potrzebnego wymiaru. Można je zatem dowolnie przycinać po to, aby jak najlepiej dopasować do miejsca, które ma być zabezpieczone.
Przykłady zastosowania bandaży leczniczych i stokinetek
w miejscach trudnych do opatrzenia
Krok 1. Zmierz, jaką długość ma obszar ciała, który chcesz chronić bandażem.
Krok 2. Umyj i wytrzyj do sucha ten obszar ciała. Posmaruj go kremem, emolientem lub lekiem.
Krok 3. Połóż stokinetkę na płaskiej powierzchni (aby jej nie naciągać przy mierzeniu i odcinaniu), odmierz potrzebną długość i odetnij tę część.
Krok 4. Jeśli stosujesz metodę mokrego opatrunku, będziesz potrzebować drugiej warstwy, więc odetnij drugi rękaw bandaża według kroku 3. Jedną część pozostaw suchą – będzie to zewnętrzna warstwa. Drugą część zamocz w ciepłej wodzie i dobrze wyciśnij, aby podczas zakładania była mokra, ale już nie kapała z niej woda.
Krok 5. Jeśli korzystasz z bandaża ze szwem, upewnij się, że szew jest po zewnętrznej stronie.
Krok 6. Lekko rozciągnij i zroluj rękaw bandaża, a następnie zakładaj go przez rolowanie, aby nie podrażnić skóry oraz nie zetrzeć z niej kremu, emolientu lub leku.
Krok 7. Jeśli stosujesz metodę mokrego opatrunku, w podobny sposób jak w kroku 5 i 6 nałóż drugą, suchą warstwę.
Polecane produkty
LIVENORM 30 kaps/op. suplement diety łuszczyca, wątroba
Therapy Air iOn Special Edition - HOT PINK