Metoda Mokrych Opatrunków

Metoda Mokrych Opatrunków

Celem stosowania produktów Comfifast™ jest leczenie ran, zapobieganie zakażeniom, zwiększenie absorpcji i działania leków lub maści, a przede wszystkim polepszenie komfortu życia ich użytkowników.
Zarówno elementy odzieży jak i bandaże są wykonane z tego samego, lekkiego materiału. Mogą być stosowane zamiennie w zależności od potrzeb oraz miejsc , które mają być opatrywane. Dzięki wykorzystaniu technologii  Multistretch™ pełna gama produktów Comfifast rozciąga się w dowolnym kierunku i dopasowuje do ciała pozwalając na zachowanie pełnej swobody ruchów.


Wszechstronność produktów Comfifast™ sprawia, że zarówno specjalistyczna odzież jak i bandaże są odpowiednie do leczenia przy zastosowaniu metody mokrych opatrunków (wet wrapping) oraz suchych opatrunków (dry wrapping).
Metoda mokrego opatrunku przede wszystkim redukuje redukuje uczucie świądu nawet o 74%, co znacząco poprawia komfort życia. Oprócz tego zmniejsza rumień, redukuje odpowiedź zapalną, zwiększa absorbcję emolientów i wydłuża  czas ich działania na skórę. Pozwala również na ograniczenie ilości lub całkowitą rezygnację ze stosowania glikokortykosteroidów miejscowych (maści sterydowych).


Metoda mokrego opatrunku polega na użyciu 2 warstw odzieży lub bandaża ( można także równocześnie bandaża i odzieży), w zależności od tego czy chcemy pokryć większą część ciała, dotrzeć  do miejsc trudno dostępnych dla bandaża, czy też wykonać opatrunek miejscowy:
Warstwę mokrą np. koszulkę przygotowujemy w taki sposób, że po namoczeniu w lekko ciepłej wodzie i przed założeniem na skórę należy wycisnąć ją tak, aby pozbyć się nadmiaru wody. Po założeniu , na mokrą koszulkę zakładamy drugą - suchą. Ciepłota ciała powoduje odparowanie wody przez obydwie warstwy i nie dochodzi do bezpośredniego zamoknięcia warstwy suchej – zewnętrznej.
To właśnie parowanie wody stymuluje zakończenia włókien nerwowych, które są odpowiedzialne za odczucie zimna – dzięki temu zmniejsza się uczucie świądu przewodzonego drogą nerwów bólowych do ośrodkowego układu nerwowego.


 
Pierwsze pytanie jakie nasuwa się troskliwemu rodzicowi to czy dziecko się nie przeziębi. Zdecydowanie nie. Wprawdzie mokry opatrunek obniża nieznacznie temperaturę ciała, co jest istotną cechą szczególnie w upalne dni i noce. Dzięki schłodzeniu skóry pacjent odczuwa ulgę.  Należy jednak pamiętać, że mokra warstwa jest warstwą wewnętrzną. Jeśli pozbędziemy się nadmiaru wody przed założeniem mokrej warstwy (tak, aby nie kapała) nie ma obaw, że warstwa zewnętrzna przemoczy się. Pozostaje sucha i jest stosowana właśnie po to, aby nie doprowadzić do przeziębienia.

Metodę mokrych opatrunków jak najbardziej powinniśmy stosować również zimą. W sezonie grzewczym skóra jest narażona na szczególną suchość i świąd, dlatego tym bardziej wskazane jest łagodzenie tych dolegliwości.  Skórę można sowicie nasmarować emolientem , który szybciej wchłania się i jego działanie jest dłuższe. Dzięki mokrym opatrunkom skóra jest bardziej zmiękczona i nawilżona co pozwala na lepszą absorpcję lekarstw i emolientów.
Mokre opatrunki nosimy jak standardowe ubranie w dzień i w nocy, pod ubraniem wierzchnim w dzień lub np. pod piżamką w nocy. Wyjście do przedszkola czy na spacer staje się wreszcie przyjemnością i możemy cieszyć się codziennymi chwilami. Opatrunki w formie odzieży zaprojektowano tak, aby nie ograniczały ruchów, a przede wszystkim nie przesuwały się po skórze. Dzięki  temu nie powodują kolejnych podrażnień i uszkodzeń naskórka.


Co zrobić w sytuacji gdy mokry opatrunek wyschnie w nocy i dziecko zaczyna być niespokojne?
Mokry opatrunek założony przed snem w ciągu kilku nocnych godzin wysycha, gdyż jednym z jego działań jest parowanie. Wtedy najczęściej dziecko budzi się i trudno mu zasnąć z powodu świądu. Jedyną metodą na spokojną noc jest ponowne nawilżenie warstwy wewnętrznej.  W takiej sytuacji najłatwiej „ na śpiocha” odchylić warstwę suchą i za pomocą wilgotnej szmatki nanieść wodę na warstwę wewnętrzną. Dobrym sposobem nawilżenia jest również spryskanie wodą w aerozolu. Odnowiony zostaje proces parowania i stymulacji zakończeń nerwowych, dzięki czemu dziecko nie drapie się i budzi się wyspane.

     

Dla zachowania higieny wskazane jest pranie warstwy mokrej po każdym użyciu. Niezależnie czy korzystamy z bandaża czy z elementów odzieży ta warstwa ma kontakt ze skórą pokrytą emolientem czy lekarstwem. Tkanina , z której wykonany jest opatrunek zaprojektowano tak, aby była lekka, przewiewna i „oddychajaca”.  W trakcie użytkowania ulega uszkodzeniom mechanicznym, ale pojawiające się przetarcia czy nawet dziurki nie zmniejszają właściwości mokrego opatrunku.

Czy można stosować maści sterydowe przeprowadzając mokry opatrunek?
Można, choć należy poinformować lekarza o fakcie stosowania mokrych opatrunków, aby ten zweryfikował dawkę i moc zalecanego leku.  Celem opatrunków Comfifast  jest m.in. zredukowanie albo całkowita eliminacja z leczenia AZS stosowanych maści sterydowych.  W takiej sytuacji lekarz zazwyczaj wskazuje łagodniejszy lek lub zaleca stosowanie w rozcieńczeniu z emolientem.