Żel pod prysznic z MLEKIEM KLACZY 250 ml
Odzież dla dzieci z AZS - Na co zwracać uwagę? Część 1
Atopowe zapalenie skóry to choroba, której pierwsze objawy mogą pojawić się nawet u kilkumiesięcznych niemowląt. Może być ona bardzo uciążliwa dla dzieci, gdyż wśród towarzyszących jej dolegliwości są między innymi swędzenie, pieczenie oraz podrażnienia.
Chcąc zminimalizować lub wręcz wyeliminować te dolegliwości, nie wystarczy właściwa codzienna pielęgnacja delikatnej skóry najmłodszych. Duże znaczenie ma także dobór odpowiednich ubrań i bielizny. Odzież dla dzieci z AZS oczywiście nie powinna zaostrzać objawów, ale ważne jest też, aby działała leczniczo, łagodząco i ochronnie.
Dlaczego odzież dla dzieci z AZS ma tak duże znaczenie?
W przebiegu atopowego zapalenia skóry następują okresy nasilenia i osłabienia objawów chorobowych. Profilaktyka ma zatem na celu doprowadzenie do sytuacji, gdy remisje są jak najdłuższe, a nawroty jak najkrótsze i najmniej dotkliwe. Właściwie dobrana odzież pozwala unikać czynników, które niekorzystnie wpływają na stan i zdrowie delikatnej, atopowej skóry maluszków. Stanowi barierę ochronną dla skóry, zapobiegając kontaktowi z drażniącymi bodźcami takimi jak szorstkie tkaniny, nadmierne słońce czy długo utrzymujący się na skórze pot.
Dzieci z AZS mogą mieć trudności z utrzymaniem naturalnej, prawidłowej temperatury ciała ze względu na uszkodzoną barierę skórną. Odpowiednia odzież może zapewnić im regulację termiczną w chłodniejszych warunkach i umożliwić odprowadzanie wilgoci w cieplejszych okresach. Właściwości higroskopijne mają na przykład ubranka wykonane z naturalnego jedwabiu (produkty Dermasilk), wiskozy (produkty Tubifast i Comfifast) oraz tkaniny pokrytej srebrem (produkty Padycare) – wszystkie te tkaniny są także oddychające i dobrze odprowadzają wilgoć.
U najmłodszych atopików chorobie czasem towarzyszy alergia – może to być na przykład nadwrażliwość na pewne tkaniny lub substancje chemiczne zastosowane w procesie produkcyjnym odzieży. Ważne jest więc, aby ubrania dla dzieci z AZS były wolne od potencjalnie alergizujących substancji. Ubranie nie może być także dodatkowym bodźcem podrażniającym – na przykład, gdy jest zbyt luźne, wtedy przesuwa się po skórze i dodatkowo ją drażni, a z kolei szwy ubranek są odbierane przez dzieci jako sztywne i niewygodne. Dlatego odzież wspomagająca leczenie powinna przynosić ukojenie i wspierać regenerację skóry, również tej alergicznej.
Jakie tkaniny najlepiej wybierać dla dzieci z AZS?
Odzież dla dzieci z AZS powinna być wykonana z przewiewnych tkanin, które nie podrażniają skóry, pozwalają jej oddychać i odprowadzają wilgoć na zewnątrz. Świetnie sprawdzą się w tym wypadku na przykład ubranka z naturalnego jedwabiu. Absorbują one wilgoć, dostosowują swoją temperaturę do temperatury ciała, są wygodne, hipoalergiczne, antystatyczne, elastyczne i przewiewne. A przy tym jedwab jest zbudowany z gładkich i długich włókien, które nie drażnią chorej skóry.
Wybierając ubrania i bieliznę dla dzieci z AZS, warto zwrócić też uwagę na odzież z materiału opatrunkowego – z wiskozy. Co prawda wiskoza to produkt syntetyczny, ale świetnie sprawdza się jako tkanina lecznicza w przypadku chorób skórnych. Jest pozyskiwana z drewna, czyli naturalnego surowca. W procesie obróbki chemicznej jest w laboratoriach wytwarzana z włókien celulozowych. Ubranka z tej tkaniny stanowią barierę przed czynnikami mechanicznymi i zewnętrznymi powodującymi otarcia i podrażnienia, są delikatne oraz przewiewne. Dla nadreaktywnej skóry pełnią funkcję opatrunku i zabezpieczając skórę, minimalizują świąd wzmacniając równocześnie działanie maści i emolientów. Przynoszą ukojenie i ulgę w codziennym funkcjonowaniu.
Świetnym wyborem będzie także odzież powlekana srebrem, która ma właściwości przeciwzapalne, dezynfekujące, antybakteryjne, antywirusowe i antygrzybicze. Niszczy pleśń, roztocza oraz pierwotniaki. Łagodzi świąd, wspiera naturalne gojenie zmian skórnych i wspiera wytwarzanie naturalnej bariery ochronnej na skórze. Ubrania pokryte srebrem są dopasowane do ciała, a pot działa w nich na korzyść małego atopika, gdyż jest nośnikiem jonów srebra z tkaniny na skórę. Ubrania te są lekkie, delikatne i elastyczne. Co istotne, tkaniny pokryte srebrem można stosować nawet w cięższych i przewlekłych stanach zapalnych, a także w miejscach, gdzie są bakterie, gronkowce czy grzyby, które nie reagują albo reagują słabo na środki farmakologiczne.
Wszystkie trzy tkaniny opisane powyżej mogą być wykorzystywane zarówno w odzieży stanowiącej warstwę wierzchnią, jak również pod ubraniem jako bielizna - koniecznie w bezpośrednim kontakcie ze skórą. Mogą też spełniać funkcję bielizny nocnej przeznaczonej do spania.
Często dzieciom z AZS zaleca się noszenie odzieży z bawełny, ale nie jest to idealne rozwiązanie, ponieważ struktura włókna, patrząc pod mikroskopem, ma drobne odstające włoski, które mogą podrażniać skórę z dermatozami. Dodatkowo, mała elastyczność tego materiału powoduje, że przesuwa się on po skórze, a to stanowi dodatkowy bodziec drażniący. Znacznie lepszym rozwiązaniem są przedstawione wyżej materiały, które chronią skórę tak dobrze, jak opatrunek.
Na co zwracać uwagę przy doborze odzieży dla dzieci z AZS?
Dzieci muszą mieć swobodę ruchu, a więc ich ubranka muszą być wygodne. W tym aspekcie warto więc postawić na odpowiedni krój oraz wspomniane wyżej miękkie, delikatne, komfortowe tkaniny.
Odzież powinna być elastyczna i dopasowana do ciała, żeby nie przesuwać się po skórze podczas ruchu. Dzięki dobremu przyleganiu do ciała, ubranka lecznicze sprawiają ponadto, że maści, kremy i emolienty, którymi muszą być smarowane dzieci z AZS, wchłaniają się w głębsze warstwy skóry, a więc taka odzież przyspiesza regenerację skóry. Nawet jeśli maść wchłonie się w tkaninę, to ta przylega do ciała podczas noszenia, a zatem maść i tak wciąż działa. Przy luźnych ubraniach, podczas przesuwania się tkaniny po ciele, nie tylko mogą pojawić się podrażnienia, ale także materiał zmazuje preparat, co powoduje, że nie przynosi on oczekiwanego efektu.
Niemowlęta i dzieci z AZS powinny być ubierane warstwowo, „na cebulkę”. Dzięki temu łatwo jest dostosować grubość odzieży do zmieniającej się sytuacji pogodowej. Zbyt ciepłe ubrania powodują nadmierne pocenie się, a to może powodować pojawienie się świądu, zaczerwienienia, wysypki czy nawet egzemy.
Ubranka dla małych atopików powinny również być pozbawione elementów takich jak ostre szwy, rzepy, zamki błyskawiczne, cekiny, nadruki czy naszywki. Zaleca się, żeby po zakupie usunąć z ubranek wszystkie metki. Można także wybierać te produkty, które mają szwy i metki na zewnątrz, czyli minimalizują potencjalne podrażnienia. Producenci odzieży dla atopików tak szyją swoje produkty, aby prawidłowym jej noszeniem było z wywinięciem „na lewą stronę”. Istotne jest również właściwe pranie oraz płukanie bielizny i odzieży dla dzieci z AZS – w łagodnych, hipoalergicznych środkach.
Przy doborze ubrań dla najmłodszych znaczenie mogą mieć też kolory – ale nie muszą. Odzież dla nich przeznaczona nie powinna mieć bowiem sztucznych barwników – może być wybarwiona wyłącznie atestowanymi barwnikami dopuszczonymi do wykorzystania przy wyrobach medycznych. Jednak zazwyczaj taka odzież będzie miała neutralne, naturalne barwy.
Polecane produkty
Balsam do ciała z owsem 500 ml Eubiona
Therapy Air iOn Special Edition - ABSTRACTION
Therapy Air iOn Special Edition - RECTANGLES