Alergiczne zapalenie spojówek - blog

Alergiczne zapalenie spojówek - blog - azs24.pl

To jedna z najczęstszych chorób alergicznych narządu wzroku. Alergia to z kolei nadmierna, nieprawidłowa reakcja organizmu na alergeny. Kiedy dochodzi do kontaktu z alergenem, komórki układu odpornościowego wytwarzają lub uwalniają różne substancje, w tym histaminę. Czynniki te powodują między innymi rozszerzenie naczyń i zwiększenie ich przepuszczalności.

 Zwykle objawia się to świądem lub stanem zapalnym. Oczy mogą być wówczas zaczerwienione. Występuje obrzęk powiek, świąd oraz łzawienie. Alergia może pojawiać się w określonych porach roku albo występować przez cały rok, w zależności od tego, na co uczulona jest dana osoba. W zapaleniu spojówek, którego przyczyną jest alergia, schorzenie może być sprzężone z alergicznym nieżytem nosa.


Do alergenów, które często wywołują reakcje alergiczne, dotyczące oczu, należą między innymi:
 

  •  pyłki roślin, np. drzew, traw, chwasty,
  •  pleśnie
  • roztocza kurzu domowego
  •  sierść zwierząt domowych
  •  środki chemiczne


Do najczęstszych objawów alergicznego zapalenia spojówek zalicza się:
 

  •  zaczerwienienie oczu
  •  nadmierne łzawienie
  •  swędzenie oczu.


Zapalenia alergiczne spojówek ogólnie objawiają się pieczeniem, świądem i obecnością wodnistej, surowiczej wydzieliny w worku spojówkowym. Występują one sezonowo (na przykład wiosenne zapalenie spojówek u dzieci) lub całorocznie (atopowe zapalenie spojówek towarzyszące atopowemu zapaleniu skóry).

  •   atopowe zapalenie spojówki i rogówki - klinicznie stwierdza się pogrubiałe powieki, popękane, pokryte strupkami. Zmiany chorobowe mogą obejmować też: boczne fałdy szyi oraz zgięcie łokciowe i podkolanowe. Spojówka wykazuje nastrzyk (zaczerwienienie, obrzęk) i odczyn brodawkowy.
  •   Główne przyczyny zaburzeń widzenia to postępujące bliznowacenie rogówki i neowaskularyzacja (proces polegający na tworzeniu się nowych naczyń krwionośnych), której czasami może towarzyszyć powstawanie płytek osadów śluzowych. Rzadko dochodzi do powikłań typu stożek rogówki czy zaćma podtorebkowa.


Profilaktyka i leczenie

 
W przypadku pojawienia się dolegliwości należy w miarę możliwości przerwać kontakt z alergenem. Na powieki można położyć chłodny okład, a oczy przemywać preparatami sztucznych łez bez konserwantów. W leczeniu przewlekłym oprócz preparatów miejscowych (krople do oczu) lekarze zalecają też preparaty doustne (leki przeciwhistaminowe). 

Źródło:PTCA

Tagi: azs azs

Podobne posty:

Zostaw komentarz

Musisz uzupełnić wszystkie pola

Imie:
Email: (Niewidoczny)
Komentarz:

Kategorie

Producenci